Költségtervező kisokos - így számold ki a lakhatási költségeidet
Költségtervező kisokos - így számold ki a lakhatási költségeidet
A lakhatási költség általában a havi kiadás jelentős része, így elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az összetételével, hogy hogyan tervezhetjük és optimalizálhatjuk. Ebben a kisokosban áttekintjük, milyen elemei vannak ezeknek a költségeknek, és pontosan hogyan számolhatod ki őket.
Milyen összetevői vannak?
Bérleti díj
A lakhatási költségeken belül a legnagyobb tétel szinte kivétel nélkül a bérleti díj. Ha albérletben élsz, ez a legnagyobb összeg, amit minden hónapban ki kell fizetned.
Rezsiköltségek
A rezsi magába foglalja a víz-, gáz-, villany- és fűtésszámlákat. Ezek költségei változóak lehetnek az évszakok és a fogyasztás függvényében. De átalánydíjat fizetsz, úgy minden hónapban egyenletes, kiszámítható lesz a havi kiadás.
Közös költség
Ha lakásban élsz, valószínűleg kell közös költséget fizetned. Ez az összeg tartalmazza az épület karbantartási, takarítási és egyéb közösségi költségeit. Gyakori, hogy benne van a szemétszállítás, esetleg a hideg víz is, ezekről mindenképp érdeklődj a tulajdonostól beköltözés előtt, hogy tudd, hogyan számolhatsz.
Egyéb költségek
Fontos figyelembe venni az olyan, lakással kapcsolatos egyéb kiadásokat, mint például a lakás berendezése és karbantartása, az internet- és kábelcsomag díjai, streamingszolgáltatók havidíjai, esetleg takarító/bejárónő fizetése, biztosítási költségek.
Lakáson kívüli költségek
Ide tartozik pl., ha teremgarázst vagy autóbeállót bérelsz. De amikor a költségeket tervezed, érdemes beleszámolnod azt is, hogy a napi közlekedést mivel fogod intézni, így ennek a díja is hosszátevődhet a havi lakhatási kiadásaidhoz.
Hogyan számold ki?
Első lépésként gyűjtsd össze az összes releváns információt a fent említett elemekről. Kérdezd meg a tulajdonost a korábbi időszakok rezsiköltségeiről, illetve a közös költség tartalmáról és összegéről, tájékozódj az egyéb szolgáltatások díjairól.
Ha minden adatot, számot begyűjtöttél, egyszerűen add össze őket, hogy megkapd a havi lakhatási költségeidet. Ami változó lehet, ha havi elszámolású a rezsiköltség, abban az esetben érdemes az előző 12 hónap számláit bekérni, hogy a legdrágább hónap számait is lásd.
A lakhatási költségek kiszámítása és tervezése létfontosságú a stabil pénzügyi helyzet fenntartása érdekében. Legyél alapos és pontos az adatgyűjtés során, hogy ne érjenek meglepetések a mindennapok során.